Arabuluculuk

Son günlerde adını sıklıkla duyduğumuz  arabuluculuk –zorunlu arabuluculuk nedir? Bu kişiler kişiler kimlerdir? Nasıl bir faaliyette bulunurlar? Bilimsel mütalaa nasıl bir araya gelir? Arabulucu ve İstanbul Avukat arıyorsanız Av. Penbe Üner Keskin’in kaleme aldığı makalemiz size rehberlik edecek.

Makale içeriğinde bu sorulara detaylı ve öz açıklamalarda bulunacağım..

Arabuluculuk, ülkemize 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile getirilmiştir. Arabulucu denilen kişiler, en az 5 yıllık hukuk fakültesi mezunu kişilerdir ..Yani bu kişi aynı hakim, avukat, noter, savcı vs olabilir.

Arabulucu kimdir, ne iş yapar ? Öncelikle aralarında uyuşmazlık olan kişilerden bağımsız bir 3.kişidir. Sistematik teknikler uygulayarak görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getirerek onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini ve aralarında iletişim sürecinin kurulmasını sağlamaya çağlayan tarafsız üçüncü kişidir. Ancak karar veren bir kişi değildir. Tarafların, kendilerinin çözümü bulmaları için yardımcı olan kişidir.

Arabuluculuk Ne Gibi Faydalar Sunar? Neden Arabulucu?

Arabuluculuğun belki de en önemli faydası, kişilerin mahkemelerdeki gibi kendini ispat etmek zorunda hissetmemesidir.Bu nedenle ise çözüm süreci mahkemeye göre daha kısa ve daha az maliyetlidir.Ayrıca, arabulucu bir hakim pozisyonunda olmadığı için, kişiler çözüm sürecinde baş roldedirler. Mahkeme gibi, bir kazanan ya da bir kaybeden yoktur.İki tarafın da kazanması hedeflenir. Arabuluculuğun faydası da neden arabulucu sorusunu da yanıtlamaktadır.

Arabuluculuk süreci, mahkeme gibi bir yargılama süreci olmadığı için delil toplanması gibi bir süreç de bulunmamaktadır. Bu noktada da kişiler, özellikle teknik konularda kendileri için çözüm sürecinde oldukça fayda sağlayacak olan uzman görüşüne  ( bilimsel mütalaa) başvurulabilir. Yani, arabulucuya giderken, arabuluculuk kapsamına giren bir uyuşmazlıkla ilgili  bilimsel mütalaa alabilirsiniz..

Mesela işçi ise ya da işveren ise işten ayrılan işçinin işçilik ücretinin hesaplanması, veya tüketici ya da satıcı durumunda iseniz satın aldığınız /sattığınız  bir araca dair hasarın ne kadar olabileceği, ne tür menfaatlere sahip olabileceğiniz vs. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün.

Bilirkişi.Net, bu noktada uzun yıllardır, uzman bilirkişi kadrosuyla çalışan güçlü bir oluşum olup, hazırlanan uzman görüşleri de tartışmaya yol açmayacak kadar doğru ve faydalı bilgiler içermektedir.

İstanbul Avukat Denince

Şişli’de bulunan avukatlık ve danışmanlık ofisimiz aynı zamanda tapu, işçi ve işveren arasında, aile hukuku alanında ve tüketici alanında arabuluculuk ve bu örneklerle sınırlı olmamak şartıyla arabuluculuğun elverişli olduğu çoğu alanda bu hizmeti vermektedir. İstanbul Avukat ve Şişli Avukat hizmetlerini alabileceğiniz ofisimiz Şişli’dedir. İletişim bilgilerimize ve adresimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

ARABULUCU AVUKAT PENBE ÜNER KESKİN

Menü